Biżuteria z Ametystem
( ilość produktów: 33 )Ametyst rośnie powoli, ukryty w kwarcowych szczelinach skał. Pierwiastki żelaza i silne promieniowanie nasączają go energią i fioletową barwą.
Od zawsze ametyst jest symbolem panowania nad słabościami i wyciszania grzesznych myśli. Majestatyczne, fioletowe ametysty uspokajają swoją chłodną elegancją i łagodnym blaskiem.
Według mitologii rzymskiej, ametyst to zaklęta w kamień nimfa Amethis, której urodą zachwycił się Bahus , bóg pijaków i bałamutników. Od niemiłych zalotów wybawiła Amethis, bogini Diana, zamieniając ją w klejnot. Bachus zaś obdarzył ametyst mocą ujarzmiania alkoholowych problemów. W starożytności bardzo często pito wino z ametystowych kielichów, wierząc, że zapobiegnie to upiciu się. Na dworach chińskich cesarzy z ametystu wyrabiano flakony i karafki.
Ametystami często ozdabiali swoje szaty i pierścienie kościelni dostojnicy, dla których były one symbolem zachowania czystości i łaski. Słynny Leonardo da Vinci używał ametystów jako talizmanów, bo uważał, że mają moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększają jasność umysłu.
W języku hebrajskim ametyst opisywany jest jako achlamach – „dający miłe sny”. Dlatego z mocy tego fioletowego kamienia powinny korzystać osoby które mają problemy z zasypianiem lub dręczą je koszmary.
Największe złoża ametystów znajdują się w Brazylii, ale wydobywa się je także w Urugwaju, Iranie, USA i na Uralu.
Największy obecnie ametyst posiada Instytut Smithsona w Waszyngtonie. Kamień ma 1362 karaty. W Europie największy ametyst liczy 343 karaty i znajduje się w Muzeum Brytyjskim.
Ametysty posiadają energetyczne właściwości leczenia, łagodzą migreny, działają dobroczynnie na układ pokarmowy i krwionośny. Przywracają też równowagę i zwiększają koncentrację.
Ametysty powinny nosić osoby, które chcą chronić się przed złą energią innych ludzi a czerpać tylko tę dobrą, uwolnić się od fałszywych przyjaciół ale przede wszystkim wzmocnić swoją siłę wewnętrzną.
Ametyst polecamy jako prezent na 4 i 6 rocznicę ślubu oraz dla osób spod znaku: panny, koziorożca, wodnika i ryb.